Web sitemizdeki gelişmeleri facebook.com/manisatarim  veya twitter.com/manisatarim  adresi üzerinden de takip edebilirsiniz.

MAKALE

 Türkiye'de Manisa Tarımı
 Röportaj :
Tarım İli MANİSA

 Tarımsal Desteklemeler
 Tarımsal İstatistikler
 2010-2014 Genel Stratejik Planlama
 Gıda üretimi ile satış ve toplu tüketim yerleri işletme kayıt belgesi başvurusu
 

DUYURULAR

 

K Ü N Y E

 Online Kişi  2
 Bu Gün  1.099
 Toplam  3.301.547
 Toplam Ziyaretçi  1.149.434
 En Çok Online  42
23.07.2013 12:23:02
. : ZEYTİN FESTİVALİ BÜYÜKBELEN’İ COŞTURDU : .

        Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Büyükbelen beldesinde bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Geleneksel Zeytin Festivali"ne katıldı. Bakan Arınç, beldeye girişinde Vali Celalettin Güvenç ile birlikte zeytin fidanı dikerek festivali başlattı.

        18.10.2009 günü yapılan festivale Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vali Celalettin Güvenç, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Tarım İl Müdürü Ömer Çelik, Saruhanlı Kaymakamı Kadir Sertel Otçu, , Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, İl Genel Meclis Başkanı Dursun Ali Yıldız AK Parti İl Başkanı Abdurrahim Arslan, çevre beldelerin belediye başkanları, kurum amirleri ve çok sayıda izleyici katıldı.

        Festivalin açılış konuşmasını Büyükbelen Belediye Başkanı Mehmet Keyik yaptı. Keyik, "Zeytin diyarı beldemiz bulunmaz, eşsiz zeytinlerin yetiştiği bir beldedir. Yıllık 2500 ton sofralık zeytin üretimimiz, 3500 ton da zeytinyağı üretimimiz vardır. Beldemizin Türkiye ekonomisine katkısı yıllık 100 milyon TL. civarındadır" dedi.

        Tarım İl Müdürü Ömer ÇELİK yaptığı konuşmada, "Zeytin üretiminde önemli bir yere sahip beldemizde 6 adet zeytin işleme fabrikamız vardır. Dünya ölçeğinde organik zeytinyağı üreten ve bu anlamda ödül almış bir fabrika da beldemizde bulunmaktadır. Manisa tarımında son 4-5 yıl içinde zeytin alanlarında 2 katına yakın bir artış meydana gelmiştir. Devletimizin sertifikalı fidan desteklemesiyle 550.000 da. olan zeytin alanımız 900.000 da. alana çıkmıştır. Bu festival münasebetiyle ürettikleri kaliteli zeytin ve zeytinyağından dolayı tüm üreticilerimizi kutluyorum" dedi.

       Vali Celalettin Güvenç de, "Büyükbelen'de zeytinin önemine değinerek, "Türkiye zeytininin % 9'unu Manisa üretiyor. 2009 yılında üreticiye sağladığımız destek 77 milyon TL'dir. Son 3 yılda ise Tarım Ve Köyişleri Bakanlığının desteği ile beldemizde 6 zeytinyağı fabrikası kurulmuştur. Bu fabrikaların yüzde 50'si hibedir. Bu işletmelerde fenne, akla, ilme uygun üretim yapılıyor. Zeytin geleceğin altını konumundadır. Dünya zeytini tanıdıkça, üretici ürettiğini daha organize sattıkça daha çok kazanacaktır. 2007 yılında Avrupa'da yapılan yarışmada Büyükbelen'in zeytinyağı birinci olmuştur. Zeytinden önce yapmamız gereken iş alt yapı sorunlarını çözmektir. Dünyanın 19. büyük ekonomisi ile Türkiye dünyaya damgasını vuracak konumdadır. Bölüşemeyeceğimiz hiçbir şey yok. Yeter ki el ele olalım, yeter ki birbirimize saygı duyalım" dedi.

          Vali Güvenç'in ardından söz alan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, Büyükbelen zeytininin dünyada ilk üçe girebilen bir marka haline geleceğini savundu. Bakan Arınç şöyle dedi; "Bugün bu festivali bir fırsat bildik ve beldeye geldik. Büyükbelen geçmişten bu yana zeytin üretiminde 1. olan beldelerimizden birisidir. Türkiye'de artık Büyükbelen'in zeytini ve zeytinyağı daha çok tanınmaya başladı. Akhisar da bu konuda çok başarılıdır. Artık Türkiye'nin her yerinde Büyükbelen zeytini bir marka haline gelecek. Bu konuda gerekenlerin hepsi yapılacak, biz de bunu destekleyeceğiz. Büyükbelen'de insanımız daha mutlu olsun diye, daha refah içinde yaşasın diye ne gerekiyorsa yapılacak" dedi. Arınç sözlerini "Yaşasın Büyükbelen'liler, yaşasın güzel memleketimiz, Türkiye'miz" diyerek bitirdi.
 Festivalin sonunda Domat, Trilye, Edremit ve Çelebi cinsi dalında yapılan yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. Domat cinsinde Mehmet Sert, Trilye cinsinde Hüseyin Sayar, Edremit cinsinde Mehmet Ünal ve Çelebi cinsinde ise Şeref Ergüven'in ürünleri birinciliğe seçildi. Dereceye girenlere ödül olarak protokol tarafından altın ve tarım aletleri verildi. Organik tarımda ise işletme sahiplerine plaket verildi.


22.10.2009 Tarihinde Yayınlanan bu haber 2246 Kişi Tarafından Okundu
 
Tekno Tarım Fuarı
Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması
2013 Futbol Turnuvası
E-Karantina
Kamu Hizmetleri Standartları Programı
Personel Bilgi Sistemi
ALO 174 GIDA HATTI -Yediğine İçtiğine Dİkkat ET ! GÜVENİLİR GIDA TÜKET !
TARIM TV
     

Tel : 0 236 231 46 05
Fax : 0 236 231 46 42

Manisa Tarım İl Müdürlüğü
II. Anafartalar Mh. 1513 Sk. No:16 MANİSA

webmaster@manisatarim.gov.tr
Tasarım Cem CEMER